FOTOGRAFIE PRO FAJNŠMEKRY


 

Makro fotografie

 

V makrofotografii je njdůležitější pohled opravdu z blízka. K tomu je však nutné mít jedno z těcho typů příslušenství: 

 

1.

Reverzní kroužky - jde o nejlevnější a přesto velmi efektivní variantu pro makrofotografii. Jde o speciální prstenec, který má na jedné straně bajonet a na druhé závit pro filtr. Díky tomu lze objektiv připevnit k fotoaparátu obráceně. Získáte tak výrazné zvětšení. Bohužel i pevná zaostřovací vzdálenost. U moderních fotoaparátu, které nemají kroužek pro změnu hodnoty clony navíc i automaticky nastavená nejvyšší clona. Pokud pro tento účel použijete objektiv 50mm, získáte poměr zobrazení 1:1. Kvalita se však nedá srovnávat s makroobjektivem. Hlavně v rozích fotografie snímky ztrácí ostrost.

+ Levné a skladné řešení, funguje i s levnějšími objektivy

- Některé objektivy automaticky nastaví nejvyšší clonu, takže scéna v hledáčku vůbec není vidět. Je tedy nutno nastavit manuální expoziční režim.

Cena: Zanedbatelná. I značkové výrobky nestojí více jak několik stokorun.

 

 

2.

Makročočky ( makropředsádky ) - jsou to filtry s průhlednými skly ( čočkami ) velmi podobným těm v brýlích. Šroubují se na přední člen objektivu.  Mají různou hodnotu přiblížení. Obvikle od 1 do 10 dioptrií. Prodávají se jednotlivě i v různých sadách. Můžete použít i více čoček najednou. Doporučuje se ale nejvyšší hodnotu připevňovat nejblíže objektivu a postupně intenzitu snižovsat. Zmenší ohniskovou vzdálenost a díky tomu můžete fotografovat z menší vzdálenosti. Jde o nejlevnější variantu pro makro. Makro předsádky však snižují hloubku ostrosti a proto je zapotřebí fotografovat s vyšší hodnotou clony nebo fotografovat z větší blízkosti. Je to nejsnažší a vstupenka do světa makrofotografie.

+ Lehké snadno uskladnitelné a levné zařízení, se kterým se snadno pracuje.

- Klesá hloubka ostrosti a obecně i kvalita.

Cena: Ceny značkových předsádek jsou různé. Přibližná cena je 1500 - 3500,- za sadu. Jednotlivě okolo 200,- za kus.

 

 

3.

Mezikroužky jsou další ( asi 10x dražší než makročočky ) variantou. Jsou dražší, ale i účinější. Každopádně bych začínal na makro filtrech, ale pokud to myslíte s makro fotografií opravdu vážně, vyplatí se investovat do mezikroužků. Mezikroužek je kroužek z kovu, který má bajonet na obouch koncích. Umisťuje se mezi objektiv a tělo fotoaparátu. Oddálí tak objektiv od snímače fotoaparátu. Mezikroužky se prodávají jednotlivě obvikle ve třech velikostech nebo v sadě. Nejrozšířenější je značka Kenko. Dražší mezikroužky jsou vybaveny i elektronikou pro přenos clony a jiných informací mezi objektivem a fotoaparátem. Výhodou je i nesnižování kvality snímků. Kvalita závisí jen a objektivu.

+ Kvalitní výsledky, poměr zobrazení lze dle libosti nastavit. Nízká hmotnost.

- Je s nimi mnohem více práce než s ostatními pomůckami. Čím delší ohnisko, tím delší mezikroužek.

 Cena: Značkové modley stojí okolo 1 500 Kč za kus. Sada tří KENKO mezikroužků různých velikostí se dají sehnat již od 4 500 Kč.  Ovšem prodej těchto kroužků je velmi rozšířen na internetových aukcích kde jsou ceny již od 100 za kus.

 

4.

Makro objektivy - jsou nejdražší variantou pro makro. Jsou velmi drahé ( okolo 7 - 15 tisíci ) ale vyplatí se. Pokud to s makrem myslíte skutečně velmi vážně, rozhodně neváhejte a nějaký si pořiďte. Po technické stránce se díky tomu kvalita snímků vyrovná profesionálním fotografiím. Kvalitou obrazi se objektivu nemůže nic vyrovnat. Makroobjektivy se chovají opačně než objektivy normální. Podílí se na tom hlavně odlišná konstrukce skel. Běžné objektivy jsou konstruovány tak, že ostrost i kontrast roste se vzdáleností zaostření ( nejlepší výseky tedy dosahují při ostření na nekonečno ). Makroobjektivy se chovájí opačně. Čím blíže je bod zaostření, tím je i kvalitnější kresba. Zpravidla jde o velmi kvalitní skla. Proto je spoustu fotografů používá i pro portrétní fotografii. Některé objektivy jsou však pro tento účel až příliš stré.

+ Velice kvalitní obraz. Použít je lze i v portrétní fotografii.

- Nejdražší ze všech možností pro fotografování makra.

Cena: Makroobjektivy se prodávají asi od 12 tisíc.

 

 

VÝBAVA PRO ZNALCE

 

Měchy: 

Makroměchy fungují na principu jako mezikroužky. Výhodou je však výrazně snažší manipulace. Prodávají se různé typy. Můžeme je popsat jako dvě kovové obruby, které jsou spojeny speciální kolejnicí, která se připojuje k fotoaparátu. Díky tomu lze zvětšit délku prodloužení od 10 až po 200 mm. Záleží však na konkrétním modelu. Jde ovšem o poměrně drahé zboží, které v průměru přijde na cca. 7 000 Kč.