FOTOGRAFIE PRO FAJNŠMEKRY


Návody, rady a tipy

 

 

Zde bych Vám rád vysvětlil pár fotografických postupů a vychytávek, kterými si můžete vylepšit své fotografie.

 

VYBAVENÍ:

 

Makrofotografie:

V makrofotografii je njdůležitější pohled opravdu z blízka. K tomu je však mít jedno z těcho typů příslušenství: 

 

1.

Reverzní kroužky - jde o nejlevnější a přesto velmi efektivní variantu pro makrofotografii. Jde o speciální prstenec, který má na jedné straně bajonet a na druhé závit pro filtr. Díky tomu lze objektiv připevnit k fotoaparátu obráceně. Získáte tak výrazné zvětšení. Bohužel i pevná zaostřovací vzdálenost. U moderních fotoaparátu, které nemají kroužek pro změnu hodnoty clony navíc i automaticky nastavená nejvyšší clona. Pokud pro tento účel použijete objektiv 50mm, získáte poměr zobrazení 1:1. Kvalita se však nedá srovnávat s makroobjektivem. Hlavně v rozích fotografie snímky ztrácí ostrost.

2.

Makročočky ( makropředsádky ) - jsou to filtry s průhlednými skly ( čočkami ) velmi podobným těm v brýlích. Šroubují se na přední člen objektivu.  Mají různou hodnotu přiblížení. Obvikle od 1 do 10 dioptrií. Prodávají se jednotlivě i v různých sadách. Můžete použít i více čoček najednou. Doporučuje se ale nejvyšší hodnotu připevňovat nejblíže objektivu a postupně intenzitu snižovsat. Zmenší ohniskovou vzdálenost a díky tomu můžete fotografovat z menší vzdálenosti. Jde o nejlevnější variantu pro makro. Makro předsádky však snižují hloubku ostrosti a proto je zapotřebí fotografovat s vyšší hodnotou clony nebo fotografovat z větší blízkosti. Je to nejsnažší a vstupenka do světa makrofotografie.

3.

Mezikroužky jsou další ( asi 10x dražší než makročočky ) variantou. Jsou dražší, ale i účinější. Každopádně bych začínal na makro filtrech, ale pokud to myslíte s makro fotografií opravdu vážně, vyplatí se investovat do mezikroužků. Mezikroužek je kroužek z kovu, který má bajonet na obouch koncích. Umisťuje se mezi objektiv a tělo fotoaparátu. Oddálí tak objektiv od snímače fotoaparátu. Mezikroužky se prodávají jednotlivě obvikle ve třech velikostech nebo v sadě. Nejrozšířenější je značka Kenko. Dražší mezikroužky jsou vybaveny i elektronokuo pro přenos clony a jiných informací mezi objektivem a fotoaparátem. Výhodou je i nesnižování kvality snímků. Kvalita závisí jen a objektivu.

4.

Makro objektivy -