FOTOGRAFIE PRO FAJNŠMEKRY


Panoramatická fotografie

V panoramatické fotografii jde o zachycení široké scény na jeden snímek. Z pravidla se nafotografuje několik fotografií, ( obvikle na výšku ) a ty se následně poskládají v jeden snímek v PC. Zde si vysvětlíme, jak přesně panoramatická fotografie vzniká a jaké jsou její pravidla. Nechybí pochopitelně ani soupis pomůcek a technik.

 

Krok 1:

V panoramatické fotografii je velice důležitou pomůckou stativ. Pokud budeme chtít velmi kvalitní panoramatické fotografie, měli bychom používat nějaký dražší a bytelnější stativ. Stativ cca. za 500 korun nám opravdu nepostačí. Kvalitní stativy, se kterými není příliš složité pracovat, a se kterými lze udělat velmi pěkné záběry můžeme pořídit od 1 700 Kč. Čím dražší, tím obvykle i lepší. Pro tyto účely bych však nedoporučoval stativ s kulovou hlavou. Pokud tedy máme odpovídající stativ, můžeme přikročit ke druhému kroku.

 

Krok 2:

 Pokud již máme kvalitnější stativ, bez kterého se u panoramatické fotografie neobejdeme, můžeme začít fotografovat. Jsou 3 typy, jak panorama můžeme vytvořit. Ten nejjednodušší je se samotným programem, který nabízí samotný fotoaparát. Ten umožní vyfotografovat několik fotografií vedle sebe do jediné fotografie, při čemž fotoaparát na displeji zobrazí po jedné straně displeje kousek předchozí fotografie, která je poloprůhledná, a díky tomu se může navázat dál. Druhý způsob je v jiném rozlišení snímaného obrazu přímo ve fotoaparátu. Normální fotografie je v rozlišení 4:3. Při jiném nastavení může mít poměr stran i 1:2. Jde o takzvané nepravé panorama. To vzniká také při oříznutí jediné fotografie do pásu, který ma jiný poměr stran než je obviklé. Ale nejkvalitnější panoramatickou fotografii vytvoříte pomocí fotografického editoru v PC v případě analogové ( kinofilmové ) fotgrafie jsou prodávány speciální fotoaparáty, které snímají pouze panoramatické fotografie. K tomu je ale zapotřebí speciální film. U digitální fotografie nahrajete fotografie do počítače a ty fotografie, které na sebe navazují spojíte funkcí panorama. Program sám sloučí fotografie a kvalita výsledného snímku je perfektní. Já používám program Zoner Photo Studio 11. Jde o velmi propracovaný program, který umožňuje pokročilé funkce všech kategorií. Nejde jen o panorama. Jeho ovládání je velmi jednoduché a funkce brilantní.